rok utekl jako voda a je tu opět chvíle, kdy k Vám přicházejí informace o přehlídkově-festivalovém amatérském dění, které pořádá DRAMAcentrum K3 pod hlavičkou občanského sdružení JOHAN.
POZOR! V roce 2013 recitátoři (účastníci) pracují na všech úrovních přehlídky pouze s jedním textem.
Dovolte, abych Vás následujícími materiály informovali o termínech a základních propozicích regionálních přehlídek a festivalů zájmové umělecké činnosti, které v roce 2013 pořádá naše centrum.
Centrum JOHAN organizuje z pověření Ministerstva kultury ČR prostřednictvím NIPOS - Artama Praha regionální přehlídky ve pěti oborech: dětské dramatické aktivity (Dětská scéna), loutkové divadlo (Loutkářská Chrudim), studentské divadlo (Mladá scéna), experimentující divadlo (Šrámkův Písek) a umělecký přednes a divadlo poezie (Wolkrův Prostějov), součástí regionálního festivalu poezie je také nesoutěžní přehlídka pohybového divadla a pantomimy.
U přípravy a zabezpečení všech přehlídek již tradičně předpokládáme naplňování přístupu, který se nám v průběhu naší produkční práce ukázal jako funkční a smysluplný. Jde nám o přehlídky jako skutečně významnou regionální událost, která vytváří z pasivního uživatelství prostor pro odpovědnou spolupráci a tvůrčí spolupodílení všech zúčastněných (tvůrčí dílny, diskusní fóra, různé techniky osobního reflektování).
Protože nás velmi zajímá dění v celém regionu, organizujeme také místní a městské předvýběry, odborné konzultace, režijní a produkční spolupráce, zapůjčování prostorů a techniky, fundusu. Naší aktivitou je putující metodická rada, která nabízí a uskutečňuje dramaturgické a režijní konzultace po celém kraji.
Bližší informace o celonárodních souvislostech najdete na stránkách NIPOSU (http://www.nipos-mk.cz) přihlášky k jednotlivým regionálním přehlídkám pak najdete na těchto internetových stránkách (www.prehlidky-johan.net). Potřebné informace Vám také rádi podáme na mailu: jana.wertigova@johancentrum.cz, případně na tel. 774 517 471.
Každá přehlídka je také centrem JOHAN dokumentována a prezentována v médiích.
Drazí přátelé mladého a alternativního divadla, loutek, poezie i pohybu. Velmi rádi se s Vámi potkáme.
Hodně zdaru v letošní divadelní práci
přejí Vaši JOHANi
Termíny přehlídek a uzávěrky přihlášek 2013:
Stáhnout všeobecné propozice
Stáhnout všechny přihlášky jako ZIP
Plzeňský Ševel
uzávěrka přihlášek: 1. 2. 2013
akce se koná: 15. 2. 2013
Stáhnout přihlášku
TAJTRLÍK
uzávěrka přihlášek: 15. 2. 2013
akce se koná: 16. 3. 2013
Stáhnout přihlášku
POEZIE NA RYNKU – Klatovy
uzávěrka přihlášek: 22. 2. 2013
akce se koná: 22. – 24. 3. 2013
Stáhnout přihlášku - divadlo
Stáhnout přihlášku - pohybové divadlo
Stáhnout přihlášku - přednes
PIMPRLENÍ - Plzeň
uzávěrka přihlášek: 1. 3. 2013
akce se koná: 6. – 7. 4. 2013
Stáhnout přihlášku
NA HRANĚ – Plasy 013
uzávěrka přihlášek: 9. 3. 2012
akce se koná: 12. – 14. 4. 2012
Stáhnout přihlášku
TARTAS 2013 – Dobřany
uzávěrka přihlášek: 16. 3. 2012
akce se koná: 19. – 21. 4. 2012
Stáhnout přihlášku
Pár informací navíc:
Co je dramacentrum …
Dramacentrum je zkráceně středisko dramatické výchovy. Rozumí se jím vzdělávací, kulturní a komunitní zařízení zabývající se dramatickou výchovou ve všech jejích podobách.
Těžištěm práce dramacenter jsou zpravidla výukové programy pro školy a zájmová činnost ve volném čase.
První středisko dramatické výchovy v českých zemích vzniklo v 2. polovině 80. let v brněnských Lužánkách. Vzorem pro vznik prvního střediska dramatické výchovy bylo Redbridge Drama Centre, které působí v Londýně od roku 1973.
Oblasti činnosti DRAMAcentra K3 v Plzni:
1. Výchovně - vzdělávací programy zejména pro žáky a studenty základních a středních škol využívající principy dramatické výchovy a divadla ve výchově.
Specifikace: Tvorba vlastních (původních) výchovně - vzdělávacích programů dramatické výchovy v oblasti nespecifické primární prevence, osobnostně sociální rozvoj (sebepoznávání, posilování spolupráce, tvořivosti a komunikace) programy s tématikou divadla, programy na klíč pro kolektivy
2. Prezentační a osvětová činnost pro pedagogické pracovníky v oblasti dramatické výchovy.
Specifikace: Prezentace našich programů a činnosti, ukázky způsobu práce a předávání informací o přínosu dramatické výchovy, možnosti využití metod a technik v běžné výuce apod., konference.
3. Využití metod a principů DV v projektech napříč uměleckými žánry (estetická výchova).
Specifikace: Vytváření původních projektů napříč uměleckými žánry a participace v projektech jiných organizací (skupin) se stejným cílem.
4. Komunitní práce ( kulturně-komunitní práce).
Specifikace: Divadelní přehlídky – mapování amatérských souborů, tvůrčí dílny apod., zájmové a mimoškolní vzdělávání napříč různými cílovými skupinami, projekty zpracovávající lokální témata, historii.
5. Výzkumná a zprostředkovatelská činnost v oblasti DV.
Specifikace: Mapování potřeb škol a školského prostředí, odborné články z oblasti DV a jejího využití na školách, zprostředkování informací k dostupnému dalšímu vzdělávání pro pedagogické pracovníky v Plzeňském a Karlovarském kraji (např. Artama apod.).
Johan o. s. je od března 2011 členem Asociace dramacenter ČR http://www.dramacentrum.cz/