23. 4. 2012

Tartas - fotogalerie

Fotografie z festivalu Dětský divadelní Tartas Dobřany 2012 v náhledové i plné kvalitě jsou k dispozici zde (rozdělené do složek dle jednotlivých představení) http://janpirgl.zenfolio.com/tartas2012 - stahujte dle libosti

nebo jako jedno velké promítání níže (cca 10 min Vašeho času):

17. 4. 2012

Na Hraně Plasy 012 - FOTOGALERIE

Fotografie z festivalu NA HRANĚ - PLASY 012 v náhledové i plné kvalitě jsou k dispozici zde (rozdělené do složek dle jednotlivých představení) http://janpirgl.zenfolio.com/plasy012 

nebo jako jedno velké promítání níže (cca 10 min Vašeho času):


11. 4. 2012

Poezie na rynku 2012 - FOTOGALERIE

Fotografie z klatovské POEZIE NA RYNKU  v náhledové i plné kvalitě jsou k dispozici zde (rozdělené do složek)
http://janpirgl.zenfolio.com/poezienarynku2012

nebo jako jedno velké promítání níže (cca 8 min Vašeho času).




6. 4. 2012

Poštovní schránka Jiřího Wolkera v malém vestibulu Gymnázia pod Svatou Horou

http://www.pribramsko.eu/detail.php?ID=3929&anketa_nazev=&anketa_ukonceni=ano

Zpráva o festivalu Poezie na rynku Klatovy 2012

Už řadu let se postupová přehlídka uměleckého přednesu a divadel poezie pro Wolkerův Prostějov pro účastníky z Karlovarského a Plzeňského kraje koná v Klatovech a již tradičně byla její organizace pod křídly centra Johan z Plzně vynikající. Svůj azyl má Poezie na Rynku v prostorách Stálé divadelní scény Klatovy, celý program se odehrává na jejím jevišti za oponou, organizátorům je k dispozici i potřebná divadelní technika a po úzkých schůdcích se přímo ze zákulisí všichni snadno dostanou do divadelní kavárny, v jejímž nekuřáckém salonku - mimochodem vybaveném také malým jevištěm - probíhají rozborové semináře.
Festival ovšem netvoří budova, a ani nejlepší podmínky nezajistí jeho kvalitu. Ta stojí a padá s jeho programem, s kvalitou individuálních výkonů, divadelních představení, otevřeností a pracovním charakterem rozborových seminářů, i s tím, jak se spolu sžijí účastníci z různých koutů bývalého Západočeského kraje, a jakou atmosféru dokážou tomu kterému ročníku vtisknout. Dá se říci, že v tom všem měla letošní Poezie na rynku štěstí, a tak jsme byli svědky výborného festivalu.

Poezie na rynku 2012 - Výsledky

Název přehlídky: POEZIE NA RYNKU
Místo: Stálá divadelní scéna, Klatovy
Termín: 30. 3. – 1. 4. 2012

Počty účastníků:
Celkem recitátorů: 19
I.kategorie: 13
II.kategorie: 5
III.kategorie: 1 
souborů: 5 (tj. 26 osob)
inscenací: 5 (z toho 4 soutěžní a 1 inspirativní)
účastníků celkem: 45
hostů a diváků: 52
celkem na přehlídce: 97

Porota ve složení:
Renata Vordová
Jana Franková
Akram Staněk
Matěj Samec

RECITÁTOŘI

I. kategorie
postoupili:
Jarek Jurečka (Sacha Sparling - Bludy z nudy a Ivan Wernisch - Zenové povídky)
Adéla Kubištová (V. Čtvrtek - O vodnickém hedvábí a J. Kroutvor - Železniční morytát)
Věra Tomanová (Ch. Morgenstern - Hříčka příroda a D. I. Charms - Osud profesorovy ženy)

II. kategorie
postoupili:
Markéta Aranyossyová (G. Apollianare - Churavá fontána a J. Šotola - Úvod do kosmonautiky)
Patrik Stejskal (M. W. Miller - Prezydent krokadýlů a D. I. Charms - Lekce)
Klára Jírovská (M. Bulgakov - ÚVÉ a ÚVENVÉ a S. Mrožek - Mouchy lidem)
Lucie Baumruková (M. Šimek, Jiří Grossmann - Můj první mejdan a E. Kočičková - Všem slovům lávě sláva)

III. kategorie
postoupil:
Jonáš Špaček (J. Kerouac - Podzemníci (úryvek) a V. Holan - Můžete)


Divadlo poezie

Doporučení k postupu:
HOP-HOP (Ostrov) - Tak tohle je naše Leni?!
Štace Kaznějov - Los Recuerdos mi vida amarga - Vzpomínky na můj hořký život


Čestné uznání získali:

Lucie Stulíková – za kultivovaný projev
Kateřina Kozinová – za dramaturgii
Markéta Aranyossyová – za brilantní ztvárnění postavy Leni v inscenaci „Tak tohle je naše Leni!?“
Pavel Raus – za přirozený komediální výkon v inscenaci Hosté talkshow

Porota o představení: STŘÍPEK - O PALEČKOVI

Představení si vzalo jako předlohu text Karla Nováka, přičemž některé scény inscenátoři přepsali či rozvedli. Tím dochází k drobné disproporci v dramaturgickém plánu a spádu celého představení.
Také jisté nesrovnalosti v tématu, či výběru několika nosných témat prozradí, že původně hra byla napsaná pro muže a ženu (s tímto základním tématem se také ve hře pracuje) a třetí osoba někde působí lehce zařazena, na některých místech působí lehce navíc, neboť co do soběstačnosti ve smyslu herectví, vypravěčství, muzikálnosti i loutkové hry jsou všichni aktéři velice zdatní. Loutku malého manekýna Palečka si přehazují z ruky do ruky, vymýšlí invenčně, jak ji oživit na tisíc způsobů, čarují s ní vskutku umně. Samotná vizuálnost je jednoduchá a to je její kouzlo. Všechny rekvizity i převleky se vejdou do dvou kufrů. Jistá kramářská poetika je právě kladem inscenace. Vystačí si s málem a předvedou moc. Využití scény (dva paravány spojené na osu do kříže, pomocí koleček otočné) je též nápadité a hru jen podtrhuje.

Další fotografie z představení: http://janpirgl.zenfolio.com/p83098552

Jakub Doubrava

Porota o představení: BOUDA - MORDYJEPARDYJESAPRLOT

Oproti předchozím inscenacím, kde hercům kukátko a rekvizitami a kulisami přeplněná scéna sama o sobě brání v pohybu i hereckému projevu, je toto představení založeno na opravdové herecké virtuozitě, loutkářské pohotovosti a vypracovaných charakterech (zahrnujících jak specifický pohyb té či oné loutky tak adekvátní hlasový projev). Spojení jednotlivých loutek s odkrytými vodiči pak jen podtrhuje přirozenost a samozřejmost projevu. Text sloužící jako předloha sám je vtipný a dobře vystavěný k pointám. Na prázdném prkenném jevišti (kde se použije jen trůn a dva ploché keře za celé představení) se pak mění čisté mizanscény střídající choreografie písní, podpořených a čistě propojených živou hrou na akordeon, která jednoduchost ale účelnost celého kusu jen podtrhuje. Otázkou zůstávají některé přestavby a vstupy do scén, jinde jsou ale vtipně a se samozřejmostí brány do hry. Představení celé má švih a nenucené kouzlo tradičního pojetí loutkového divadla marionet.

Další fotografie z představení:  http://janpirgl.zenfolio.com/p467159122

Jakub Doubrava

Porota o představení: RÁMUS - 19. BŘEZEN


Divadelní představení 19. BŘEZEN rodinného souboru Rámus bylo opět velkým zážitkem. Představení se odehrává ve dvou prolínajících se příbězích. Jedním je příběh Veverky a zajíčka Jácíčka (na motivy knihy Daisy Mrázkové), který hraje s lehkostí a hravostí (včetně vodění loutek – plyšových hraček) asi 9ti letá holčička.Tato čistá, silná a upřímná hra “dítěte“ je umocněná kontrastem druhého příběhu tří chlapů slavících svůj svátek Josefů. Skrze něj nahlížíme do života tří mužů, tak trochu jako otištěných z reality našeho světa. Odehrávají se pěkně v tempu podpořené živou hudbou na baskytaru a skrze humorné výstupy s loutkami (maňásci, plošné loutky a manekýni) dochází až k absurdním vyvrcholením. 
V rychlých střizích tak nahlížíme příběh zběsilého a poněkud nesmysluplného běhu našeho světa střídaný příběhem Veverky a Jácíčka (kteří přemýšlí, dá-li se svět zabalit jako dárek k narozeninám pro jejich přítelkyni starou Vrbu), který se odehrává jakoby v bezčasí a přitom vlastně, právě tuto chvíli.
Soubor Rámus nehledí na estetickou stránku představení, bere do ruky nebo vytváří (např. loutky) jen to, co pro hru potřebují. Na jevišti se tak hemží spousta předmětů, ale žádný nepřebývá. V pravou chvíli je použitý přesně pro to, co je potřeba říct.
Soubor Rámus na mne působí jako skupina dobrodruhů, kteří se vydávají na průzkumnou výpravu. Půjdete-li jako divák s nimi, budete se smát, trochu vás bude mrazit a možná budete i plakat. Rozhodně vás čeká roztodivná výprava!

Další fotografie z představení http://janpirgl.zenfolio.com/p371141722
Mirela Tůmová